Årsmöten hör våren till, och så även för DELS. Efter det välbesökta mötet 19/4 med godkännande av vad som har gjorts och vad som planeras att göra, har styrelsen nu följande sammansättning: Kristina Lundgren, ordförande, Anita Persson, vice ordförande, Marianne Lundin, kassör, Pär Alexandersson, sekreterare, samt Åsa Morberg, Ingrid Norrman, Björn Söderbäck, Magnus Eriksson och Anders Mård.
Efter årsmötesförhandlingarna talade vår avgående vice ordförande Anna Ekström starkt och inspirerande om betydelsen av sällskapens folkbildande arbete för mer läsning, kunskap och demokrati. Vi talade också om förslag från sällskapen för Heidenstam och Jolo om att gå samman för en bättre hantering av våra hemsidor som många sällskap upplever som problem. Alla ni som instämmer i detta – hör av er till oss på info@dels.nu så försöker vi få till en grupp som arbetar med detta!
Vi talade också om formerna för en ev. stödfond och stödmedlemskap, hur vi kan få fler prenumeranter till Parnass och om mer samarbete med Litteraturbanken – mer information om detta kommer i nästa medlemsbrev.
Och glöm inte att sprida länken till Litteraturbanken där vi kan läsa många av våra författares verk som faksimil eller som e-bok, https://litteraturbanken.se/

Många hälsningar från styrelsen för DELS/Kristina Lundgren
