DELS Medlemsbrev nr 2/2021

MEDLEMSBREV nr 2/2021 från styrelsen för DELS

Detta är ett mail-utskick till kontaktpersoner inom DELS’ medlemskrets.

Vårvandringar

DELS inleder säsongen med litterära vandringar under lördagar i april och maj. Som en motpol till de uppskattade litterära matinéerna. I Stockholm blir det premiär lördag 17 april klockan 13.00. Då bjuder Per Anders Fogelström-sällskapet in till en guidad vandring i författarens fotspår och i ”Mina Drömmars stad.” Ciceron är sällskapets ordförande Kent Josefsson. Intresserade kan samlas i hörnet Folkungagatan/Erstagatan.

Öland välkomnar Margit Friberg-sällskapet till en vandring lördag 24 april.

Fler litterära promenader är under planering.

Stockholms bokhelg

 Stockholms bokhelg arrangeras den 26-29 augusti. Bokfestivalen skall handla om bokprat och läsarmöten och hela staden med förlag, författare och läsare har bjudits in. Initiativtagaren heter Martin Kaunitz som hoppas på en ”folkfest för boken.”

DELS är anmäld till bokhelgen. Mer information om deltagande finns på www.stockholmsbokhelg.se eller på Facebook @stockholmsbokhelg.

Det är fortfarande osäkert om det traditionella bokbordet i Stockholm den 21 augusti blir av eller kommer att införlivas i bokhelgsprogrammet.

Sverige läser

 Svenska Akademien har gett DELS ett bidrag med 100 000 kronor för digitalisering av succéboken Sverige läser.

Ny medlem

Peter Nilson-sällskapet är ny medlem i DELS.

Sällskapet är nybildat och är tillägnat författaren och astronomen Peter Nilson.

DELS nya hemsida är snart klar att sjösättas.

Starta ett sällskap?

För att uppmuntra alla som funderar på att starta ett nytt litterärt sällskap och för att ge lite hjälp på traven med ansökan, så kommer det på hemsidan att finnas ett formulär att klicka på!

Även i kommande nummer av tidskriften Parnass blir det information om hur det går till att starta ett sällskap!

Öppna dörrar

DELS gav 1998 ut boken Öppna dörrar med en andra upplaga 2002. Nu planerar vi för en ny version av denna ”uppslagsbok” över litterära sällskap i Sverige och en uppdatering kan tänkas i samband med digitaliseringen av Sverige läser.

Årsmötet 2021

 Om pandemin håller i sig kan årsmötet lördag 29 maj genomföras som ett utomhusmöte. Vi återkommer med en kallelse om tid och plats!

DELS hemsida

Vad händer runt om i Sverige i de litterära sällskapen? Var kan man mötas kring olika kulturaktiviteter?

Mer information på DELS hemsida www.dels.nu.

 Ordspråket:

Man kan inte öppna en bok utan att lära någonting (Kina)

Hälsningar från DELS styrelse genom

Georg Hahne

Rulla till toppen