Nu har mörkret vänt och ljuset återvänder, även om det är snö och kallt – hög tid att ta itu med årets alla begivenheter inom sällskapsvärlden. Vill ni veta mer om vad andra sällskap gör? Lägg in en länk till hemsidan för DELS, https://dels.nu på er egen hemsida, för alla medlemmars läsning!
Så en påminnelse – igen! om
Bokmässan i Göteborg den 24 – 27 september som närmar sig även om det är ett halvår dit, men vår planering är redan igång för att under mässans tema Folkbildning få till en riktigt stor manifestation och visa att folkbildning är precis vad de litterära sällskapen håller på med!
Mässan själv går nu ut med inbjudan till alla sällskap som brukar delta, men
alla ni som funderar på att pröva en dag, eller dela monter med ett annat sällskap – hör av er till oss om ni har frågor – eller goda idéer och förslag till hur vi tillsammans lyfter fram de litterära sällskapen ännu mer vid årets mässa!
Stödfond för DELS – det mesta som vi och sällskapen gör och anordnar kostar pengar, vilket vi alla blir påtagligt medvetna om nu i årsmötestider. Vi får då och då frågor från publik och allmänhet om de kan bli medlemmar i DELS, och vi hänvisar då förstås till sällskapens medlemssidor, men många vill inte binda sig till en enskild förening, utan bara få veta lite mer om vad som händer inom hela DELS.
Inom styrelsen har vi därför funderat på möjligheten av ett stödmedlemskap, men det kräver dels en ändring i våra stadgar, dels en del administration. Vi har istället kommit fram till att föreslå årsmötet att vi inrättar en stödfond för DELS, där vi kanske till och med kan få in några behövliga donationer.
Ni läser väl vår egen tidskrift Parnass? Nya avdelningar i tidningen med inlägg från sällskapen ger tips och inspiration till allt som kan göras i sällskapsvärlden.
Här bifogas nu ett erbjudande om en rejäl rabatt på prenumerationspriset för årets fyra nummer av Parnass. Sprid det till sällskapens alla medlemmar!

